IMG 0941m

11 listopada 2015 r. w Piątnicy Poduchownej odbyły się gminne obchody 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele parafialnym pw. Przemienia Pańskiego, mieszkańcy naszej gminy spotkali się przed pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy 33 Pułku Piechoty, w asyście pocztów sztandarowych: Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, OSP Jeziorko i OSP Piątnica. Po wprowadzeniu przez Dziekana Dekanatu Piątnickiego – ks. kan. Szczepana Dobeckiego i odśpiewaniu hymnu głos zabrał Zastępca Wójta - Zbigniew Piotrowski, który powiedział:

11 listopada 2015 r. przypada 97 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. To dzień radości, dzień symboliczny, w którym Naród Polski powstał z kolan. To dzień kiedy, prawie 100 lat temu, w serca Polaków wróciła nadzieja wolnego, spokojnego i szczęśliwego życia – bez jarzma okupanta.
Pokolenia naszych przodków przez 123 lata, prosili Boga „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". To co wydawało się niewykonalne, a nawet nierealne – stało się, daliśmy radę! Upragniona niepodległość można by powiedzieć przyszła nagle – 11 listopada 1918 roku. Pełna nadziei. Pełna wiary. W tym dniu niepodległość odzyskała także i nasza mała ojczyzna – ziemia Piątnicka, znaczona grobami bohaterów w Piątnicy, Czarnocinie, Jeziorku, Dobrzyjałowie czy Drozdowie.

Pamiętamy o bohaterskich postawach naszych rodaków ze wszystkich niepodległościowych zrywów narodowych. Wymienię tu największe Powstanie Listopadowe czy Powstanie Styczniowe. Pamiętamy o bohaterach walk niepodległościowych, z okresu I oraz II wojny światowej. Pamiętamy o żołnierzach wyklętych. Tu i teraz trzeba powiedzieć, że bez Ich bohaterskiej a nierzadko męczeńskiej śmierci nie byłoby Niepodległości. Wierzymy, że Dobry Bóg przyjął Ich do domu Swego, do Ojczyzny Niebieskiej i obdarzył wieczną radością i spokojem. Chwała Bohaterom!

W tym dniu refleksji nie sposób nie zadawać pytań o patriotyzm – czym jest, w czym się przejawia, jak go okazywać. Nie sposób, w tym kontekście nie myśleć o przyszłości Ojczyzny. Patriotyzm to miłość do miejsca urodzenia. Patriotyzm to miłość do miejsca zamieszkania. Patriotyzm to miłość do ojcowizny, z którą poprzez relację Ojca z Dzieckiem, jesteśmy związani emocjonalnie. To najczęściej rodzinne miasto, gmina, region. To ta więź emocjonalna nakłada na nas ogromną odpowiedzialność za przyszłość. Nie zniweczmy ofiary naszych Ojców. Dbajmy o Niepodległą Polskę, O Polskę odpowiedzialną i sprawiedliwą. Dbającą o najsłabszych. Służmy bratersko jeden – drugiemu. Czyńmy bliźniemu tak, jak byśmy oczekiwali, aby nam czyniono.

Następnie kolejne delegacje reprezentujące: władze Gminy Piątnica, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica i Parafię Piątnica złożyły kwiaty i zapaliły znicze, oddając cześć wszystkim walczącym o Niepodległą Polskę.

IMG 0947m

IMG 0959m