bieg plakat miniatura artykułu

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" od 2011 roku obchodzimy 1 marca. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Również dystans, jaki co roku pokonują biegacze ma wymowę symboliczną - 1963 metry nawiązują do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek.

Gmina Piątnica wpisała się w kalendarz obchodów nowo ustanowionego, lecz jakże ważnego dla Polaków święta. W niedzielę 28 lutego na Forcie III w Piątnicy Poduchownej 148 biegaczy w wieku od 5 do 71 lat wzięło udział w II Biegu "Wilczym Tropem" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy uczestnicy zawodów, które odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Piątnica, otrzymali pamiątkowe przypinki.

Na podium stanęli (dorośli): Paweł Grygo, Piotr Kurządkowski i Adam Szydlik oraz Eliza Grzymała, Dominika Kurpiewska i Natalia Wykowska. W grupie młodszych uczestników najszybciej do mety dobiegli: Laura Góralczyk, Amelia Turek i Natalia Sakowska oraz Kacper Dąbrowski, Szymon Ogonowski i Adrian Chrzanowski. Wszystkim zwycięzcom Wójt Krzysztof R. Kozicki wręczył pamiątkowe puchary, medale i symboliczne nagrody.

Organizatorami niedzielnego biegu byli Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej i Wójt Gminy Piątnica przy współudziale Grupy Ratowniczej „Nadzieja" oraz organizacje patriotyczne ziemi łomżyńskiej.

„Chwała Bohaterom”!

Fotogaleria z wydarzenia w naszej galerii zdjęć.