Minione wydarzenia
Pomoc za szkody dzików
Konrad Majkowski-
Poprawiono: 25 listopad 2014
-
Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014
-
Odsłony: 1085
Rolniku pamiętaj, tylko do 28 listopada 2014 roku ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy finansowej za szkody w uprawach rolnych wyrządzonych przez dziki. Rolnicy z województwa podlaskiego, którzy ponieśli straty w wyniku szkód wyrządzonych przez dziki w uprawach prowadzonych na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (choroby ASF), mogą ubiegać się o wsparcie w ARiMR. Wsparciem nie są objęci producenci rolni z powiatu grajewskiego, kolneńskiego i łomżyńskiego.
Pomoc będzie udzielana producentom rolnym, którzy do 28 listopada 2014 r. złożą wniosek o udzielenie pomocy finansowej w powiatowych biurach ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Wysokość pomocy wyniesie 850 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, w których szkody zostały wyrządzone przez dziki. Wsparcie, o którym mowa ma charakter pomocy de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w ramach tej pomocy, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni upraw rolnych, na których zostały wyrządzone szkody, wykazane przez Zespół powołany przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie do oceny rozmiaru szkód wyrządzonych przez dziki w uprawach rolniczych na obszarze wojewodztwa podlaskiego, oraz stawki pomocy na 1 ha powierzchni upraw. Wyliczona wysokość przyznanego wsparcia będzie pomniejszona o wysokość odszkodowania uzyskanego przez rolnika na podstawie prawa łowieckiego.
Wniosek zawiera:
• Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy.
• Numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
• Numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających obywatelstwa polskiego – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
• Numer działki ewidencyjnej, na której jest prowadzona uprawa rolna, w której szkody zostały wyrządzone przez dziki, wraz z nazwą obrębu ewidencyjnego, w którym ta działka się znajduje, oraz powierzchnię tej działki.
Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie dotyczące pomocy de minimis w rolnictwie lub pomocy de minimis rybołówstwie lub innych pomocy de minimis; oświadczenie producenta rolnego o powierzchni upraw, na której w 2014 r. wyrządzone zostały szkody oraz o tym, czy uzyskał odszkodowanie z tytułu tych szkód na podstawie prawa łowieckiego, a jeżeli uzyskał takie odszkodowanie - również o jego wysokości.
Dokumenty do pobrania: www.arimr.gov.pl