Minione wydarzenia
Rekrutacja do obywatelskiego monitoringu spółek komunalnych
Konrad Majkowski-
Poprawiono: 04 grudzień 2014
-
Utworzono: czwartek, 04, grudzień 2014
-
Odsłony: 1275
Do 15 grudnia 2014 r. trwa rekrutacja do Monitoringu Spółek Komunalnych
Chcesz zacząć swoją przygodę z kontrolą obywatelską? Mamy propozycję dla Ciebie! Koniecznie przyłącz się do Monitoringu Spółek Komunalnych, podczas którego powiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring - jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów.
O MONITORINGU
Monitoring spółek komunalnych dotyczy zbadania przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników.
Powyższe zagadnienia będą badane poprzez analizę dokumentów, rozmowy z urzędnikami, członkami organów spółek komunalnych oraz obserwacje własne. Na tej podstawie uczestniczki i uczestnicy monitoringu będą odpowiadać na pytania zawarte w internetowej ankiecie przygotowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.
Celem głównym monitoringu jest zwiększenie dostępu mieszkanek i mieszkańców gmin do informacji o działaniach spółek komunalnych, a także zmiana praktyki zatrudniania w spółkach osób spokrewnionych, bądź w inny sposób powiązanych z osobami decydującymi o zatrudnieniu, np. więzami politycznymi.
DO KOGO KIERUJEMY MONITORING?
Monitoring skierowany jest przede wszystkim do pojedynczych osób, grup nieformalnych, a także organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej, a chciałyby zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.
Dokładamy starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. W związku z tym serdecznie zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.
CO OFERUJEMY?
- dwa spotkania stacjonarne w Pruszkowie pod Warszawą (pokrywamy wszystkie koszty uczestnictwa);
- dostęp do internetowej ankiety prowadzącej przez monitoring i umożliwiającej wpisywanie zebranych w ramach monitoringu danych;
- wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do informacji publicznej cały okres trwania monitoringu;
- wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia kontroli obywatelskiej przez cały okres trwania monitoringu;
- przekazanie minigrantu/darowizny nie wyższej niż 800 zł na gminę w celu pokrycia kosztów prowadzonych w ramach monitoringu działań.
NA CO TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA UDZIAŁ W MONITORINGU?
- na obowiązkową obecność na dwóch szkoleniach stacjonarnych - 23-25 stycznia 2015 r. oraz 24-26 kwietnia 2015 r.;
- na konieczność wypełnienia ankiety zbierającej dane pozyskane w ramach monitoringu;
- na przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców i mieszkanki monitorowanej gminy o wynikach monitoringów oraz zachęcającej do przyłączenia się do działań na rzecz zmiany;
- na spełnienie zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach.
CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W MONITORINGU?
Zapoznaj się z regulaminem: http://siecobywatelska.pl/files/regulamin_monitoringu_spolek_komunalnych__vyzl.pdf i wypełnij formularz zgłoszeniowy: http://limonka.siecobywatelska.pl/index.php/674567/lang-pl
Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia 2014 roku do godz. 20:00!
Monitoring zaczyna się szkoleniem otwierającym 23-25 stycznia 2015 roku i trwa do sierpnia 2015 roku.
MASZ PYTANIA? INFORMACJI UDZIELA
Agnieszka Zdanowicz – koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 844 73 55