Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

bip_logo
Logo obrazkowe CEIDG Centarlna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Logo GOPS Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątnicy
Stowarzyszenie SĄSIEDZI - Lokalna Grupa Działania link do strony
logo 500+
akcyza
 
mikroporady link do witryny mikroporady.pl
 
baner Bogactwo rozwiązań - kapitałem firmy
 
obywatel logo
 
banery 75plus 05 180px
 
Baner Rzecznika Praw Obwywatelskich
  
samoobrona kobiet
 
Dokumenty zastrzeżone
 
pge wyłączenia obraz

Minione wydarzenia

Rondo w Piątnicy Poduchownej otrzymało nazwę – „Rondo im. Druha Szarego”
Dnia 11 marca 2017 r. Rada Gminy Piątnica na XXV nadzwyczajnej...
Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (relacja i galeria zdjęć)
26 lutego o godz. 12.00 na Forcie III w Piątnicy wystartowała trzecia...
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM - 26.02.2017 r.
Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki zaprasza na Bieg...
Uroczyste otwarcie Posterunku Policji w Piątnicy
W dniu 24 stycznia 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie...
Uroczyste otwarcie Posterunku Policji w Piątnicy
Wójt Gminy Piątnica oraz Komendant Miejski Policji w Łomży...
Podlaskie Forum Bydła - forum o genetyce i kosztach produkcji
Podlaskie forum o genetyce i kosztach produkcji - Bardzo...
Obchody 11 listopada w Gminie Piątnica
Dzisiaj wielka jest rocznicajedenasty listopada!...Tym, co...

Plakat informacyjny

 

Fundacja Aby żyć, organizator kampanii społeczno-edukacyjnej pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!” realizuje działania edukacyjne skierowane do rodziców w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom.

„Szczepienia to najskuteczniejsza, bezpieczna i jedyna metoda zapobiegania wielu groźnym chorobom wywoływanym przez pneumokoki. Obecnie, przy powszechnym dostępie do internetu, rodzice napotykają wiele nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji odnośnie szczepień. Dlatego, postawiliśmy sobie za cel edukowanie ich w temacie zagrożeń ze strony pneumokoków, które są szczególnie groźne dla małych dzieci oraz przekazywanie rzetelnych informacji opartych na wiedzy medycznej i doświadczeniu lekarzy” – mówi Andrzej Kuczara, Prezes Fundacji Aby żyć.

Aby ułatwić rodzicom zdobycie wiedzy na temat pneumokoków oraz możliwości zabezpieczenia swoich dzieci przed chorobami, które one wywołują, na potrzeby kampanii powstała edukacyjna strona internetowa (www.szczepimy.com.pl). Na stronie rodzice mogą uzyskać informacje m.in.: co to są pneumokoki, jakie wywołują choroby, w jakim wieku należy rozpocząć szczepienie dziecka celem uzyskania najskuteczniejszej ochrony, jak przygotować dziecko do szczepienia, co to są niepożądane odczyny poszczepienne. Na stronie internetowej funkcjonuje też forum dla rodziców, w ramach którego można zadać indywidualne pytanie lekarzowi, wymienić opinie z innymi rodzicami na temat szczepień oraz zdrowia dziecka. Dodatkowo została zamieszczona też interaktywna mapka, która w łatwy sposób umożliwia odszukanie akcji bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom w danym województwie.

Kampania będzie miała również swoje odsłony w telewizji, radio, prasie, ale przede wszystkim w internecie, gdzie rodzice najczęściej szukają informacji na temat szczepień. Prowadzone będą również działania edukacyjne w mediach społecznościowych m.in. fanpage kampanii na Facebooku (facebook.com/szczepimy). Patronat Honorowy nad kampanią objęli Rzecznik Praw Dziecka i Główny Inspektor Sanitarny oraz towarzystwa naukowe.

Pneumokoki to jedne z bakterii najgroźniejszych dla zdrowia i życia małych dzieci, zwłaszcza do 2. roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Szczepiąc swoje maluchy przeciwko pneumokokom, rodzice mogą uchronić je przed poważnymi konsekwencjami choroby pneumokokowej, jak głuchota, padaczka, niedowłady, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a nawet zgon. Szczepienia przeciwko pneumokokom wskazywane są przez ekspertów medycznych jako najważniejsze z listy szczepień zalecanych i powinny być wybierane przez rodziców w pierwszej kolejności. Zgodnie z zaleceniami Programu Szczepień Ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom należy rozpocząć od 2 miesiąca życia dziecka. A o szczepienie najlepiej zapytać swojego lekarza pediatrę.

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc) należą do bakterii najbardziej rozpowszechnionych w naszym środowisku. Są jedną z głównych przyczyn zakażeń dróg oddechowych u ludzi. Najczęściej bakterie te wywołują zakażenia nieinwazyjne, takie jak zapalenie ucha środkowego, zatok, a także oskrzeli i płuc.

Najgroźniejsza jest jednak inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), która rozwija się wówczas, gdy bakterie docierają do miejsc fizjologicznie jałowych, takich jak krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, jama opłucnej. IChP może przybrać postać zapalenia płuc z bakteriemią (zakażenie krwi bakteriami), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Jej przebieg może być bardzo gwałtowny – z zaburzeniami świadomości, niewydolnością oddechową, a po przebytej chorobie mogą pojawić się powikłania: osłabienie słuchu lub głuchota, padaczka, niedowład, porażenie, opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

Eksperci są zgodni, że najlepszą metodą na to, by uchronić swoje dziecko przed IChP, jej groźnymi powikłaniami z jej powodu jest zaszczepienie go przeciwko pneumokokom.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom we wszystkich krajach. Zakażenia tymi bakteriami są bowiem jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności małych dzieci na świecie. Dodatkowy problem stanowi to, że pojawia się coraz więcej szczepów pneumokoków opornych na znane antybiotyki, takie jak penicylina.


Więcej informacji:
Fundacja Aby żyć
ul. Mogilska 40, 31-546 Kraków
tel. 661 397 839
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.abyzyc.pl

D&D Communication
Renata Obuchowska
tel. 500 210 107, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020