W dniu 9 kwietnia 2015 r., na zaproszenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Kancelarii Prezydenta RP, delegacja Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy z pocztem sztandarowym szkoły uczestniczyła w UROCZYSTOŚCI 75. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ W BYKOWNI.

Naszą szkołę reprezentowali:

Wójt Gminy Piątnica p. Krzysztof Ryszard Kozicki, Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy p. Artur Wierzbowski, nauczyciel historii p. Grzegorz Przyjemski oraz uczniowie klasy III B: Wiktoria Mieczkowska, Martyna Wierzbowska, Mateusz Jackowski, Piotr Mrozek.

Nasi reprezentanci wyjechali do Warszawy w dniu 8 kwietnia 2015 r., a 9.04.2015 r. o godzinie 6:00 wylecieli samolotem do Kijowa. Zabrali ze sobą sztandar szkoły, publikacje szkolne i małe repliki pomnika Ofiar Katynia, który znajduje się w auli szkolnej.

Program uroczystości w dniu 9 kwietnia 2015 r.:

6:00 - wylot samolotu do Kijowa
8:25 - przylot na lotnisko Boryspol w Kijowie
9:30 - przejazd z lotniska do Bykowni
10:00 - przyjazd na Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni
12:00 - rozpoczęcie centralnych uroczystości 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
14:30 - wyjazd z Polskiego Cmentarza Wojennego
15:00 - obiad w hotelu Fermont w Kijowie
17:30 - wyjazd na lotnisko Boryspol
20:00 - wylot do Warszawy
20:45 - przylot na lotnisko Chopina w Warszawie

W obchodach 75 rocznicy zbrodni katyńskiej w Bykowni wzięło udział kilkaset osób z Polski: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, przedstawiciele rodzin katyńskich, delegacja rządowa, przedstawiciele kombatantów i osób represjonowanych, a także duchowni oraz poczty sztandarowe, m.in. poczet Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy; harcerze, żołnierze: kompania i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się na otwartym 21 września 2012 roku w Bykowni Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają zwłoki 3,5 tys. polskich obywateli z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej.

Poczty sztandarowe podczas uroczystości fot. Publiczne Gimnazjum w Piątnicy

Poczty sztandarowe podczas uroczystości

Fot. (od lewej): p. K. Kozicki, W. Mieczkowska, P. Mrozek, M. Wierzbowska, p. A. Wierzbowski, p. G. Przyjemski przed pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych przez NKWD

Fot. (od lewej): p. K. R. Kozicki, W. Mieczkowska, P. Mrozek, M. Wierzbowska, p. A. Wierzbowski, p. G. Przyjemski przed pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych przez NKWD