Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

DSC08042

W bieżącym roku obchodzimy 73. rocznicę zbrodni dokonanej przez Niemców na więźniach z łomżyńskiego więzienia i zakładnikach miasta Łomży. 74 lata mija także od egzekucji seniorów z Domu Opieki w Pieńkach Borowych. Te tragiczne wydarzenia, zgodnie z wieloletnią tradycją, upamiętniliśmy modlitwą w intencji ofiar. 19 czerwca 2016 roku o godzinie 14.00 Eucharystię na leśnej polanie, pod krzyżem, sprawował piątnicki proboszcz ks. kanonik Szczepan Dobecki.

Spośród zaproszonych gości na uroczystości pojawili się: Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej Bernard Szymański, prezes Sądu Rejonowego w Łomży Michał Gąsiewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz, władze i członkowie Bractwa Historycznego Ziemi Łomżyńskiej – Czesław Rybicki, Henryk Sierzputowski i Małgorzata Frąckiewicz, Sybirak Marian Paliwoda. Były obecne poczty sztandarowe strażaków z OSP z Gminy Piątnica. Gościliśmy też Radio Białystok ora portal mylomza.pl.

Bezpośrednio po mszy świętej odbył się montaż słowno-muzyczny pt. „Wołanie o pokój” w wykonaniu chóru „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. W programie artystycznym wzięła udział wnuczka Stanisława Kostki Walczuka, zamordowanego przez Niemców na leśnej polanie w Jeziorku w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku, która recytowała wiersz pt. „Rozmowa z piramidami” Juliusza Słowackiego.

Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było wystąpienie pana Tadeusza Rydzewskiego, który pokonał ponad 700 km, by razem z nami uczcić ofiary hitlerowskiej zbrodni. Pan Rydzewski w 1943 roku był harcerzem, uczniem tajnego gimnazjum w Łomży, żołnierzem AK pseudonim „Czupurny”, potem - więźniem gestapo w Łomży, w następstwie czego został więźniem obozu koncentracyjnego w Sztutthof . Dał świadectwo o trudnym życiu i umieraniu w okresie wojennym.

Na tegoroczne uroczystości rocznicowe przybyli także członkowie rodzin zamordowanych więźniów politycznych: Stanisława Kostki Walczuka, Władysława Godlewskiego, Tomasza Kozłowskiego, Aleksandra Stokowskiego, Władysława Zakrzewskiego, Jana Pacuszki, Mariana Michalika. Rodziny te tworzą nieformalna organizację zwaną Rodziną Jeziorkowską .

Uczestnicy uroczystości usłyszeli słowa podziękowań i pozdrowień od ostatniego żyjącego skazańca – pana Jerzego Smurzyńskiego, który wprawdzie nie mógł być fizycznie obecny na leśnej polanie ze względu na stan zdrowia, ale łączył się z nami duchowo i wspierał nas modlitwą.

Dziękując wszystkim podmiotom zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów memoratywnych, ze szczególnym uwzględnieniem ks. Szczepana Dobeckiego, strażaków z OSP w Jeziorku z Karolem Śmiarowskim - Wiceprezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Piątnicy, pocztów sztandarowych pod wodzą Komendanta Gminnego – druha Antoniego Włodkowskiego, Krzysztofa Sobuty, Tomasza Gawrycha, Renaty Cwaliny i Agnieszki Bagińskiej pozwolę sobie przytoczyć jeszcze jeden fragment nauczania naszego wielkiego Polaka – świętego Jana Pawła II, który 19 czerwca 2016 roku wybrzmiał z mocą na leśnej polanie w Jeziorku:
„Pokój na ziemi jest zadaniem dla nas – ludzi dobrej woli. Jest zadaniem szczególnie dla chrześcijan. Naszą misją jest przypominać ludziom, że są braćmi. Naszą misją jest uczyć ludzi miłości i pojednania, wychowania do życia w pokoju”.

DSC08040

DSC08066

DSC08072

Beata Sejnowska – Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020