Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

Święto Szkoły 2016

15. rocznica nadania imienia Ofiar Katynia Publicznemu Gimnazjum w Piątnicy

Oto rozpoczęło się pisanie przez Was księgi życia z przyjętymi do serc ideałami: Bóg, Honor, Ojczyzna – słowa te 17 listopada 2001 r. wypowiedział w homilii ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan rodzin katyńskich, podczas uroczystości nadania imienia Ofiar Katynia Publicznemu Gimnazjum w Piątnicy. Zobowiązał on wtedy całą społeczność gimnazjalną do poznawania prawdy o Katyniu i przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Ta zaszczytna misja realizowana jest nieustannie, a jej dzieło najpełniej widoczne stało się podczas niezwykle podniosłej uroczystości, jaka odbyła się w murach piątnickiego gimnazjum 17 listopada 2016 r. z okazji 15. rocznicy nadania szkole imienia Ofiar Katynia.

01
Obchody Święta Szkoły rozpoczęły się tuż przed 900. Dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i społeczność uczniowska wraz z licznie przybyłymi gośćmi, na czele z pocztem flagowym i pocztami sztandarowymi, przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, zaś koncelebrował proboszcz – ks. kan. Szczepan Dobecki. W oprawę Mszy św. zaangażowali się gimnazjaliści, którzy śpiewali w chórze i nieśli dary, zaś pierwsze czytanie wygłosił p. Artur Wierzbowski – dyrektor gimnazjum. W homilii głoszonej przez biskupa łomżyńskiego znalazło się nawiązanie do Patrona Szkoły i do patriotycznych postaw Polaków, którzy złożyli swoje życie w ofierze ojczyźnie. Cała dekoracja świątyni, utrzymana w biało-czerwonych barwach, również świadczyła o patriotycznym i podniosłym charakterze Mszy św. Na koniec Eucharystii bp Tadeusz Bronakowski udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa.

02

Obchody rocznicowe kontynuowano w Gminnej Hali Sportowej. Goście byli witani przez uczniów, którzy przypinali wszystkim biało-czerwone wstążki oraz wręczali pamiątkowe foldery wydane z okazji 15. rocznicy nadania imienia gimnazjum. Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu flagowego i pocztów sztandarowych gospodarzy oraz zaproszonych szkół średnich i gimnazjalnych. Odśpiewano hymn państwowy, a następnie delegacja młodzieży udekorowała dyrektora gimnazjum – p. Artura Wierzbowskiego – medalem „Golgoty Wschodu”. To zaszczytne odznaczenie wręczył 15 lat temu ówczesnemu dyrektorowi – p. Jackowi Bieńczykowi – ks. prałat Zdzisław Peszkowski, zobowiązując dyrekcję szkoły do noszenia medalu na każdej ważnej uroczystości szkolnej. Ta piękna tradycja jest z dumą pielęgnowana przez społeczność gimnazjalną. Uczniowie złożyli również kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci – przy pomniku poświęconym Ofiarom Katynia – Patronom gimnazjum oraz przy Dębie Pamięci poświęconym zamordowanemu w Charkowie porucznikowi Bolesławowi Kalinowskiemu.

03
Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości – p. dyrektor Artur Wierzbowski, który serdecznie powitał przybyłych gości, m.in.: proboszcza – ks. kanonika Szczepana Dobeckiego, Krzysztofa Ryszarda Kozickiego – wójta Gminy Piątnica, p. Dorotę Zimnoch – starszego wizytatora z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, p. Aleutynę Kołos – Prezesa ZNP w Łomży. Swoją obecnością zaszczycili gospodarzy radni Gminy Piątnica oraz pracownicy Urzędu Gminy Piątnica i lokalnych instytucji sportowych i kulturowych. Dyrektor powitał również przedstawicieli wojska polskiego, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, osoby reprezentujące Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Muzeum Wojska w Białymstoku. W uroczystości uczestniczył także p. Andrzej Rybnik – Przewodniczący Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Wolność Rzeczypospolitej. Gośćmi honorowymi byli niewątpliwie p. Zdzisław Sawicki – członek ekipy ekshumacyjnej w Katyniu, Charkowie i Miednoje, jak również panie: Lucyna Ożarowska oraz Danuta Komorowska i Irena Kuklińska – córka i wnuczki zamordowanego w Charkowie porucznika Bolesława Kalinowskiego. Warto podkreślić, że na uroczystość przybyło wielu emerytowanych nauczycieli, dyrektorów i wicedyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, w tym także delegacje wchodzące w skład pocztów sztandarowych.

04

Po powitaniu gości dyrektor przybliżył wszystkim historię nadania imienia Ofiar Katynia. Jednocześnie podkreślił, że tak zaszczytny Patron to nie tylko powód do dumy, ale również zobowiązanie do przekazywania prawdy o zbrodni katyńskiej, będącej krwawiącą raną w polskiej świadomości narodowej oraz wyrzutem sumienia światowej opinii publicznej. Dlatego właśnie społeczność gimnazjum obrała za Patrona Katyńskie Ofiary, by nieść przez pokolenia pamięć o tych, którym odebrano życie, bo byli Polakami i wiernie służyli ojczyźnie. W celu realizacji tej misji w szkole podejmowanych jest wiele inicjatyw, kształtujących patriotyczne postawy młodych ludzi. Wiedza historyczna przekazywana jest nie tylko podczas lekcji, ale także poprzez spotkania z członkami Rodzin Katyńskich, pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej oraz z innymi osobami, którym nie jest obca zbrodnia katyńska. Organizowane są także konkursy historyczne, literackie, recytatorskie i plastyczne pozwalające młodzieży poszerzyć wiedzę na temat Patrona Szkoły. Poczet sztandarowy piątnickiego gimnazjum obecny jest w wielu patriotycznych uroczystościach w kraju. Niewątpliwie największą dumą gimnazjalnej społeczności jest to, że pochylono sztandar gimnazjum nad grobami pomordowanych na cmentarzu wojennym w Katyniu, uczestnicząc w obchodach rocznicowych zbrodni katyńskiej.

05

Po przemówieniu dyrektora szkoły nadszedł czas na część artystyczną. Trwający około godzinę montaż słowno-muzyczny przeniósł widzów w czasy wojny i w miejsca związane z nieludzką ziemią. Uczniowie recytowali wzruszające wiersze o tematyce katyńskiej, czytali piękne listy oficerów do rodzin, prezentowali przeżycia, uczucia i myśli polskich więźniów przebywających w sowieckich obozach. Ciężko jest wyrazić słowami ogrom tragedii katyńskiej, ciężko jest mówić o niej bez emocji i wzruszeń, mimo że upłynęło już tyle lat. A jednak uczniowie wcielili się w swoje role idealnie, bo pokazali nam świat ludzi, który istniał naprawdę, a który przez wiele lat próbowano wymazać z pamięci Polaków. Na uwagę zasługuje niewątpliwie charakteryzacja gimnazjalistów na polskich oficerów, a także ciekawa dekoracja, którą stanowił list katyńczyka pisany w niewoli. Na podłodze rozrzucone były rekwizyty – guziki od oficerskich mundurów, które były niemymi świadkami nieludzkiej zbrodni. Tylko guziki zostały… i pamięć o tych, co zginęli. Cała inscenizacja odbywała się w półmroku, oddającym atmosferę katyńskiego lasu, a wszystko dopełniała gra świateł i dźwięków. W tle widoczna była prezentacja. Nie sposób jest nie wspomnieć o muzyce, przeszywającej na wylot dreszczem emocji i potęgującej tragizm ofiar. Na szczególną uwagę zasługują także patriotyczne piosenki w wykonaniu gimnazjalnego chóru i solistek – jakże utalentowanych uczennic piątnickiego gimnazjum. Ogrom pracy włożony w przygotowanie tak niesamowitej inscenizacji został nagrodzony brawami na stojąco. Dopiero kiedy włączono światła, widać było, ile osób ukradkiem ociera łzy ze wzruszenia.

06

Po części artystycznej odbyło się wręczenie uczniom nagród zdobytych w konkursach związanych z Patronem Szkoły. Corocznie w gimnazjum odbywają się konkursy wiedzy historycznej o Katyniu, recytatorski pt. „Katyń w poezji” oraz literacki. Nagrody książkowe wręczyli goście oraz dyrekcja. Prowadzący zachęcali też wszystkich do obejrzenia w hali wystawy zatytułowanej „Zagłada Polskich Elit. Akcja AB – Katyń” udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Edukacji Narodowej w Warszawie.

07


Ostatnim punktem programu były przemówienia gości. Rozpoczęło je odczytanie przez wicedyrektor – panią Czesławę Bieńczyk – listu z Kancelarii Prezydenta RP. Należy nadmienić, że Prezydent RP – Andrzej Duda został zaproszony na uroczystość, jednak liczne obowiązki uniemożliwiły mu udział w wydarzeniu. W swoim liście Prezydent RP odniósł się do postaci porucznika Bolesława Kalinowskiego i pogratulował społeczności gimnazjalnej, że z dumą głosi prawdę o Katyniu. Głos zabrali również goście, m.in.: p. Krzysztof R. Kozicki, p. Dorota Zimnoch, p. Andrzej Rybnik, p. Zdzisław Sawicki, p. Lucyna Ożarowska i inni. Oficjalną część uroczystości zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem pocztu flagowego i pocztów sztandarowych. Następnie dyrektor szkoły zaprosił wszystkich na poczęstunek. Spotkanie to, podobnie jak cała uroczystość, odbywało się w atmosferze ciepła i serdeczności, o co zadbała cała szkolna społeczność.

08

Tak oto w Publicznym Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy trwa pisanie księgi życia z przyjętymi do serc ideałami: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W przygotowanie Święta Szkoły zaangażowali się:
Oprawa Mszy św. – p. Anna Najda, p. Krzysztof Lipski z młodzieżą
Część oficjalna uroczystości – p. Anna Pańkowska, p. Grzegorz Przyjemski, p. Danuta Bieńczyk z młodzieżą
Poczty flagowy i sztandarowy – p. Grzegorz Przyjemski z młodzieżą
Ekspozycja wystawy – p. Artur Wierzbowski, p. Danuta Bieńczyk z pomocą nauczycieli, pracowników szkoły i młodzieży
Część artystyczna – p. Mariola Dąbrowska, p. Ewa Kondrat z młodzieżą
Oprawa muzyczna uroczystości – p. Piotr Komorowski z chórem szkolnym i jego solistkami: Agnieszką Kosińską z kl. III A, Klaudią Cwaliną z kl. III C i Partycją Zduńczyk z kl. III C
Scenografia – p. Marzena Połomska, p. Ilona A. Zabielska, Damian Sobolewski z kl. III B z pomocą nauczycieli, pracowników szkoły i młodzieży
Projekt zaproszeń – p. Marzena Połomska
Wykonanie zaproszeń – p. Marzena Połomska, p. Ilona A. Zabielska, p. Aneta Nowacka, Damian Sobolewski z kl. III B
Projekt, skład i opracowanie folderu – p. Marzena Połomska
Redakcja folderu – p. Mariola Dąbrowska, p. Danuta Bieńczyk
Prezentacja multimedialna – p. Marzena Połomska, p. Andrzej Stec
Obsługa sprzętu audiowizualnego – p. Andrzej Stec, Dawid Kościelecki z kl. II A, Dawid Szumski z kl. II A
Efekty wizualne – p. Marta Ogonowska-Stolarczyk, p. Wojciech Jakubowski
Obsługa oświetlenia – Artur Banach z kl. III B, Kacper Łepkowski z kl. III B

Wyrażamy ogromną wdzięczność Jego Ekscelencji Biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu oraz księdzu kanonikowi Szczepanowi Dobeckiemu, dziekanowi i proboszczowi parafii Piątnica, za celebrowanie uroczystej Eucharystii ofiarowanej w intencji Ofiar Katynia i całej gimnazjalnej wspólnoty. Dziękujemy za życzliwość i opiekę duchową nad naszą szkolną społecznością.
Szczególne podziękowania składamy również Rodzicom za ogromną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości Święta Szkoły. Dziękujemy za przepiękne przygotowanie dekoracji stołów i szkolnej stołówki mamom uczniów klasy I B – paniom: Hannie Kondrackiej, Marzenie Pyrcak Małgorzacie Góreckiej. Pragniemy podkreślić, że rodzice uczniów ze wszystkich klas przygotowali również pyszne wypieki, za co serdecznie dziękujemy.
Wszystkim Rodzicom gratulujemy pięknych i godnych postaw młodzieży podczas uroczystości Święta Szkoły. Nasi uczniowie, a Państwa dzieci, to wyjątkowa młodzież, która zachowała się godnie i odpowiedzialnie, dając świadectwo przepięknej patriotycznej postawy.
Wyrazy podziękowania za życzliwość i wsparcie okazane nam przy organizacji uroczystości z okazji 15. rocznicy nadania szkole imienia Ofiar Katynia składamy sponsorom, Państwu:
Bożenie i Pawłowi Nowakom – Hotel „Belfort” w Piątnicy;
Wioletcie i Bogdanowi Łepkowskim – „Masarnia” s.c.;
Irenie Kosmowskiej – P.H.U. „Irena”;
Andrzejowi Szymańskiemu – „Stowarzyszenie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie”;
Rodzicom uczniów klas: I A, I B, I C, I D, II A, II D, III A, III C, III D.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromny wkład pracy i zaangażowanie włożone w przygotowanie uroczystości Święta Szkoły.

Więcej zdjęć w naszej galerii: http://gminapiatnica.pl/galeria/15-rocznica-nadania-imienia-ofiar-katynia-publicznemu-gimnazjum-w-pitnicy

Oprac.: mgr Anna Pańkowska
mgr Danuta Bieńczyk

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020