W dniu 18 listopada 2015 r. Publiczne Gimnazjum w Piątnicy obchodziło Święto Szkoły – 14-tą rocznicę nadania imienia Ofiar Katynia. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12-tej w Gminnej Hali Sportowej. Wśród zaproszonych Gości byli przedstawiciele władz lokalnych, księża miejscowej parafii, dyrektorzy szkół Gminy Piątnica i szkół łomżyńskich, emerytowani nauczyciele oraz pułkownik w stanie spoczynku p. Zdzisław Sawicki – członek grupy ekshumacyjnej w Charkowie. Obecne były też córka i wnuczka por. Bolesława Kalinowskiego, zamordowanego w Charkowie.

O godz. 11-tej uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z p. Zdzisławem Sawickim.

W pierwszej części obchodów Święta Szkoły Dyrektor PG w Piątnicy p. Artur Wierzbowski w swoim przemówieniu nawiązał do historii gimnazjum i jego Patrona – Ofiar Katynia. Głos zabrali również zaproszeni Goście, wspominając imię i los tysięcy bohaterów, których życie brutalnie zostało przerwane strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim.

Następnie nagrodzono laureatów corocznych konkursów: historycznego, literackiego i recytatorskiego, których celem jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy o Patronie oraz kultywowanie pamięci o pomordowanych bestialsko na „nieludzkiej ziemi”.

W dalszej części obchodów Święta Szkoły wszyscy zebrani na uroczystości zostali zaproszeni do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego, w którym uczniowie poezją i pieśnią przywołali pamięć Ofiar Katynia, złożyli hołd Ich godności, niezłomności i patriotyzmowi.

Po oficjalnych uroczystościach w Gminnej Hali Sportowej Dyrekcja PG w Piątnicy zaprosiła Gości do gimnazjalnej stołówki na kawę i herbatę.

Miniatura zdjęć, więcej w galerii

Opracowanie artykułu: Grażyna Rakowska

Udostępniła: Ilona Anna Zabielska