Dnia 2 stycznia 2016 r. w Drozdowie, gdzie przed 77 laty w Dolnym Dworze należącym do Rodziny Lutosławskich (obecnie Muzeum Przyrody w Drozdowie) zmarł Roman S. Dmowski – architekt Niepodległej Polski, miały miejsce uroczystości upamiętniające rocznicę jego śmierci.

Spotkanie rocznicowe rozpoczęła msza święta w intencji Romana S. Dmowskiego celebrowana przez proboszcza drozdowskiego - ks. kan. Aleksandra Suchockiego oraz o. Jana Bońkowskiego z Klasztoru OO. Kapucynów w Łomży. Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod siedzibę Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie przy tablicy upamiętniającej pobyt R.S. Dmowskiego w tej miejscowości, odśpiewano Hymn Narodowy, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Następnie uczestnicy obchodów wysłuchali prelekcji pracownika Muzeum - Tomasza Szymańskiego, poświęconej związkom Romana Dmowskiego z ziemią łomżyńską i zwiedzili aktualnie dostępne wystawy.

Organizatorem spotkania był Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, który we współpracy z Wójtem Gminy Piątnica, Młodzieżą Wszechpolską – Podlasie, ONR Łomża, Związkiem Żołnierzy NSZ, Związkiem Strzeleckim – Jednostka 1012 Łomża, przygotował obchody.

fot. Marcin Rydzewski

fot. Marcin Rydzewski fot. Marcin Rydzewski