Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

Minione wydarzenia

Miniatura link do galerii zdjęć

Dnia 11 marca 2017 r. Rada Gminy Piątnica na XXV nadzwyczajnej sesji w Dolnym Dworze Rodziny Lutosławskich – obecnej siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu w Piątnicy Poduchownej – „Rondo im. Druha Szarego”.

Druh Szary lub x. Jan Zawada to pseudonimy, którymi posługiwał się w działalności skautingowej ks. dr Kazimierz Lutosławski ur. 4 marca 1880 r. w Drozdowie, piąty z sześciu wybitnych synów właściciela majątku Drozdowo - Franciszka Dionizego Lutosławskiego i jego drugiej żony - Pauliny ze Szczygielskich. Patriota, ksiądz, erudyta, pedagog, publicysta, doktor medycyny i teologii, działacz endecki, poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm RP I kadencji, główny autor Preambuły do Konstytucji z 17.03.1921 r., świetny mówca, współtwórca harcerstwa polskiego, projektant odznaki skautowej, będącej pierwowzorem krzyża harcerskiego, instruktor skautowy, kapelan obozowy, pracował nad projektem statutu ZHP oraz projektem Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego.

Ten niezwykły syn ziemi łomżyńskiej, kształcony najpierw pod okiem starannie dobranych guwernantek, a następnie w renomowanych uczelniach Europy – kolejno: w Rydze (Łotwa)7, Zurychu (Szwajcaria), Londynie (Wielka Brytania)8 i Fryburgu (Szwajcaria) służył Ojczyźnie z niezwykłym oddaniem, poświęcając swoją uwagę różnym aktywnościom, których realizacja miała jeden cel: dobro państwa.
5 stycznia 1924 r. po ciężkiej szkarlatynie, którą zaraził się pełniąc posługę kapłańską, zmarł w rodzinnym domu w Drozdowie. Ciało zmarłego pochowano na cmentarzu parafialnym w Drozdowie, w krypcie Lutosławskich.

Czytaj więcej...

26 lutego o godz. 12.00 na Forcie III w Piątnicy wystartowała trzecia edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dystans w każdym z miast Polski jest ten sam – 1963 m – jest to liczba przypominająca rok śmierci ostatniego z wyklętych, Józefa Franczaka „Lalka”. W biegu wzięło udział około 300 osób, każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę, medal lub opaskę.

miniatura galerii

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz staje się ciekawe dla osób w każdym wieku. Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w tej imprezie atrakcje towarzyszące biegowi, takie jak: pokaz grupy rekonstrukcyjnej czy mini strzelnica dla najmłodszych, sprawiły, że uczestnikami projektu stały się także osoby niebiegające.

Uczestnicy Biegu potwierdzają, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Organizatorem Biegu był Urząd Gminy Piątnica Wójt Gminy Piątnica- Krzysztof Ryszard Kozicki, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Obóz Narodowo-Radykalny, Jednostka Strzelecka 1012 "Strzelec", Grupa Ratownicza Nadzieja , Elkaesiacy.net

Organizator i koordynator akcji ogólnopolskiej: Fundacja Wolność i Demokracja

Czytaj więcej...

PLAKAT Bieg Tropem Wilczym 26.02.2017

Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki zaprasza na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM, który odbędzie się 26.02.2017r. na Forcie III w Piątnicy.
 
Zapisy na Bieg będą prowadzone w dniu biegu od godziny 10:30 w polowym biurze przed wjazdem na Strzelnicę. Bieg rusza tradycyjnie o godzinie 12:00. Dystans to 1963 metry(odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Trasa przebiegać będzie malowniczo położonymi ścieżkami na Forcie III, gdzie znajdują się zabytkowe obiekty forteczne. Przewidziane będą dodatkowe atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy upominek. Po piegu odbędzie się  wspólne ognisko z  grochówką żołnierską.   
 
Serdecznie zapraszamy

 

Informację udostępniła: Milena Karwowska

Załączniki:
PlikRozmiarPobieranie
Pobierz plik (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.pdf)Formularz zgłoszeniowy191 kB150
Pobierz plik (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.doc)Formularz zgłoszeniowy31 kB136
Pobierz plik (regulamin biegu.pdf)Regulamin biegu321 kB151
Pobierz plik (regulamin biegu.doc)Regulamin biegu41 kB132

Miniatura zdjęć link do galerii zdjęć

W dniu 24 stycznia 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie Posterunku Policji w Piątnicy.


W uroczystości wzięli udział m.in. Wiceminister Spraw Wewnętrznych Jarosław Zieliński, zastępca Komendanta Głównego Policji nadisp. Helena Michalak, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Miejski Policji w Łomży kom. Marek Sienkiewicz, Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych powiatu, a także mieszkańcy gminy Piątnica.

Wręczenie kluczy do odnowionego obiektu poprzedziło złożenie meldunku i odegranie hymnu państwowego. Klucze do posterunku odebrał aspirant sztabowy Grzegorz Kurkowski - kierownik posterunku. Oprócz niego służbę na posterunku pełnią dwaj dzielnicowi: asp. Tomasz Gromadzki oraz asp. Krzysztof Mikucki.

Przywrócenie posterunku policji na terenie gminy Piątnica to efekt postulatów przekazywanych przez lokalną społeczność oraz starań przedstawicieli władz samorządowych.

Więcej zdjęć w naszej galerii: http://gminapiatnica.pl/galeria/otwarcie-posterunku

 

Informację udostępniła: Milena Karwowska

Wójt Gminy Piątnica oraz Komendant Miejski Policji w Łomży zapraszają na otwarcie Posterunku Policji w Piątnicy, które odbędzie się w dniu 24 stycznia 2017 roku o godzinie 10.00

Po kilku latach przerwy, spowodowanej wcześniejszą likwidacją, do Piątnicy powraca Policja. Dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu wielu osób, udało się reaktywować Posterunek Policji. W znaczący sposób zwiększy to bezpieczeństwo publiczne w Gminie Piątnica, przez którą przechodzą ruchliwe drogi krajowe między innymi: droga nr 61(do Augustowa), droga nr 63 (do Pisza) oraz droga nr 64 (do Starego Jeżewa).

Uroczyste otwarcie rozpocznie się o godzinie 10.00 przed siedzibą Posterunku Policji w Piątnicy przy ul. Czarnockiej 14 i będzie miało następujący przebieg:

– wprowadzenie pocztów sztandarowych,
– przemówienia zaproszonych gości,
– uroczyste przecięcie wstęgi,
– objęcie Posterunku Policji przez funkcjonariuszy i wyświęcenie siedziby Posterunku Policji w Piątnicy,
– odprowadzenie sztandaru i zakończenie uroczystości.

plakat otwarcie posterunku policji

 

Informację udostępniła: Milena Karwowska

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020