Zdjęcie Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Rada Gminy Piątnica uchwałą Nr 98/XVII/2016 z dnia 23 czerwca 2016 r. nadała pierwsze w swojej historii honorowe obywatelstwo Jego Eminencji Kardynałowi Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi – Prefektowi Kongregacji Nauki Wiary - wybitnemu teologowi, autorytetowi moralnemu naszych czasów, przyjacielowi Piątnicy i jej mieszkańców.

Uroczystość wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa odbyła się w słoneczne piątkowe popołudnie 12 sierpnia 2016 r. w parku Dolnego Dworu Rodziny Lutosławskich, obecnej siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie. We wspaniałej scenerii zabytkowego parku padło wiele miłych, ale też szczerych i ważnych dla nas słów. Wójt Gminy Piątnica – Krzysztof Ryszard Kozicki dziękując Księdzu Kardynałowi za Jego postawę wyraził radość, że Gmina Piątnica zyskała tak zacnego ambasadora, zarówno wśród ludzi, jak i przed Panem Bogiem. Dziekan Dekanatu Piątnica – ks. Szczepan Dobecki w swojej laudacji przybliżył wszystkim życiorys i dokonania Jego Eminencji, zarówno dla nauki kościoła katolickiego, jak i lokalnej społeczności.

Sam Honorowy Obywatel przyznał, że czyni stale postępy w nauce języka polskiego, jednakże zdecydował się mówić bez uprzedniego przygotowania swojego wystąpienia, wobec czego tłumaczenie księdza prałata dr Sławomira Śledziewskiego okazało się niezastąpione. Ksiądz Kardynał okazał się być doskonale zaznajomiony z historią Polski i lokalną, gminną. Wyraził m.in. swoje przekonanie o sile demokracji w naszym państwie, które 3 maja 1791 r. uchwaliło Konstytucję – pierwszą w Europie, przetrwało rozbiory i zamęty wojen, odegrało kluczową rolę w upadku ZSRR i komunizmu. Mówił o zagrożeniach istotnych dla całej Europy płynących z różnych stron: konfliktów zbrojnych, terroryzmu, czy islamizmu. Przywołał też wydarzenia osobiste, związane ze swoją posługą w Ameryce Południowej, jak również swoimi pobytami w Polsce, w Piątnicy, gdzie od kilkunastu lat spędza swoje wakacje, dziękując Rodzinie Państwa Śledziewskich za stałą, serdeczną gościnę. Podzielił się z zebrami swoją radością z odprawianych w Polsce Mszy św., z tego, że uczestniczy w nich tak wiele osób, co czyni nasz kraj wyjątkowym na tle Europy. Ksiądz Kardynał obdarzony dużym poczuciem humoru kilkakrotnie wywołał na ustach słuchaczy uśmiech i gromkie brawa. Swoją mowę zakończył znamienną wypowiedzią, że inni Niemcy przybywali tutaj z bronią, On – przybywa z błogosławieństwem, po czym go udzielił. To historyczne, dla naszej lokalnej społeczności, wydarzenie zgromadziło wielu gości: przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, dostojników kościelnych, wymiaru sprawiedliwości, oświaty, nauki, kultury i przedsiębiorców. Swoje uznanie i gratulacje pierwszemu Honorowemu Obywatelowi Gminy Piątnica złożyli kolejno: Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej – Pan Bernard Szymański z Członkiem Zarządu Akcji Katolickiej – Panem Kazimierzem Śledziewskim, Pan poseł Lech Antoni Kołakowski, Wojewoda Podlaski – Pan Bohdan Paszkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego – Pan Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Pan Stefan Krajewski, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski, Starosta Łomżyński – Pani Elżbieta Parzych i Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – Pani Anna Archacka z pracownikami. To wyjątkowe wydarzenie zostało utrwalone na pamiątkowej fotografii. W tej serdecznej atmosferze czas płynął szybko. Jego Eminencja opuścił Drozdowo w grupie ostatnich wychodzących gości - z wyraźną przyjemnością delektował się muzyką kwartetu zapewniającego oprawę muzyczną uroczystości, doceniając kunszt artystów – osobiście podziękował im za wspaniałe wykonanie zaprezentowanych utworów.

Zgromadzeni goście mogli również zobaczyć wystawę fotografii prezentujących bogactwo i urok Gminy Piątnica, przedstawiających najważniejsze zabytki, obiekty sakralne oraz krajobrazy i fragmenty natury.

Dziękujemy goszczącej nas u siebie i wspierającej we wszystkim Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie – Pani Annie Archackiej oraz pracownikom placówki za poniesiony trud. Podziękowania za inicjatywę i pomoc składamy Dziekanowi Dekanatu Piątnica – ks. kan. Szczepanowi Dobeckiemu. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do wszystkich przyjaciół Gminy Piątnica, a w szczególności do przedsiębiorców wspierających organizację tego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: http://gminapiatnica.pl/galeria/pierwszy-honorowy-obywatel-gminy-piatnica

Sekretarz Gminy Piątnica - mgr inż. Maria Dziekońska