zdjęcia ze zjazdu - kliknij aby przejść do galerii zdjęć

Sprawozdanie z okresu kadencji 2011 - 2015:

JEDNOSTKI OSP GMINY PIĄTNICA I ICH DZIAŁALNOŚĆ

W OKRESIE KADENCJI 2011 – 2015.

Na terenie Gminy Piątnica zarejestrowanych jest 21 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego 15 posiada wpis do KRS z podziałem na

Typ - S 3 - Piątnica i Jeziorko
Typ - S 2 - Olszyny
Typ - S 1 - Czarnocin, Dobrzyjałowo, Drozdowo, Kalinowo, Kownaty, Niewodowo, Rakowo-Boginie.
Typ - M /motopompy/ - Budy Czarnockie, Guty, Górki Sypniewo, Kisielnica, Kosaki, Krzewo, Murawy, Nagórki, Nowy Cydzyn, Wyrzyki i Żelechy.

Ogółem w jednostkach Straży Pożarnej na terenie gminy działa około 570 strażaków zwyczajnych plus drużyny młodzieżowe oraz członkowie honorowi i wspierający tj. ponad 700 druhen i druhów.

OSP Piątnica i Jeziorko posiadają samochody które wyposażone są w sprzęt do ratownictwa drogowego natomiast OSP Kalinowo wyposażenie w sprzęt do ratownictwa drogowego ma na samochodzie gaśniczym i te trzy jednostki są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Z tych jednostek 33 strażaków ukończyło szkolenie z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy /w tym 6 kobiet/. W trzech jednostkach KSRG przeszkolonych jest ogółem 65 strażaków w tym OSP Jeziorko 25, OSP Kalinowo 11, OSP Piątnica 29. W OSP Piątnica i Jeziorko działają drużyny kobiece.

Na terenie Gminy Piątnica w 10 jednostkach jest 13 samochodów bojowych w tym Star – 7 szt, Jelcz - 3 szt, Tatra – 1 szt, Magirus – 1 szt, Scania – 1 szt.

Samochody ratownictwa drogowego – 2 szt – Volkswagen i Iveco.

Samochód operacyjny Polonez z 1998 r. – OSP Piątnica. Zaplecze samochodowe jest bardzo stare i tak poniżej 30 lat to pięć samochodów gaśniczych z lat 1990 – 2008 oraz dwa ratownictwa drogowego z 1993 i 2002r, siedem samochodów w przedziale 40 – 30 lat i jeden Magirus 47 letni.

Udział w akcjach ratowniczych.
Każda z 10 jednostek typu S brała udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych. W kadencji 2011 – 2015 strażacy gm. Piątnica wyjeżdżali 1197 razy. Najwięcej bo 541 razy OSP Piątnica, 170 razy OSP Jeziorko, 32 razy OSP Kalinowo łącznie KSRG 743 razy, 162 razy OSP Olszyny, 119 OSP Czarnocin,102 Kownaty, pozostałe jednostki od 11 do 28 razy, w latach 2012 – 13 wliczone odśnieżanie. Jednostki typu M bez wyjazdów.

Sztandary posiada 12 jednostek w tym w OSP Budy Czarnockie i Kisielnica zostały nadane w mijającej kadencji. Jednostki OSP Jeziorko, Budy Czarnockie i Czarnocin zostały odznaczone srebrnymi medalami za zasługi dla pożarnictwa. Ponadto część jednostek OSP posiada /MDP/ Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopców i dziewcząt w zależności od roku jest ich od 6 do 10 drużyn.
Należy tu podkreślić udział MDP chłopców z OSP Kownaty w VII Woj. Zaw. Sportowo – Poż. i zajęcie VI miejsca w Tykocinie w 2012r.
Wojewódzkie Zawody Sportowo Pożarnicze w 2014r. w Rudce pow. Bielski grupy A mężczyzn i C kobiet z OSP Jeziorko zajęli mężczyźni V miejsce, kobiety II miejsce serdecznie gratuluję dla drużyn i opiekunów z OSP Jeziorko i Kownaty.

Wspólne wystąpienie Wójta gm. Piątnica i Komendanta Gminnego OSP do Bp. Łomżyńskiego z wnioskiem o zatwierdzenie ks. Pawła Grala z par. pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy na kapelana strażaków gm. Piątnica, który został pozytywnie zaopiniowany Dekretem Biskupa Łomżyńskiego z dn. 25 lutego 2015r.

Ważniejsze uroczystości kościelne i świeckie w których biorą udział strażacy:
Warta przy Grobie Pańskim - Rezurekcje Wielkanocne, Boże Ciało, Lasek Jeziorkowski, Droga Krzyżowa – zabezpieczenie, Gminny Dzień Strażaka – maj, co roku w innej parafii, Powiatowy Dzień Strażaka maj, co roku inna gmina, Dzień Dziecka, Narodowe Święto Niepodległości, rocznica śmierci Romana Dmowskiego, Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze co 2 lata, Powiatowe Z S P – co 2 lata, Msza św. w intencji zmarłych strażaków z terenu powiatu – co roku inna gmina, organizator PSP, a od 2015r zaduszki gminne w intencji zmarłych strażaków. Zabezpieczenie Mikrolotniowych Mistrzostw Podlaskiego, wystawy koni, tras przełajowych na fortach o puchar Wójta Gminy Piątnica, biegi Wilczym Tropem i inne imprezy rekreacyjno- sportowe.

Udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie oraz zwiedzanie szkoły pożarnictwa w kwietniu 2015r, którą sfinansował Wójt Gminy oraz w październiku 2015r dwudniowa pielgrzymka strażaków do Wilna zorganizowana wspólnie z ks. kapelanem. Organizowane są coroczne spotkania opłatkowe Prezydium Zarządu OG OSP z władzami gminy, prezesami, naczelnikami i kierowcami jednostek OSP gm. Piątnica.

Udział strażaków w strukturach samorządowych; radni powiatowi – 2, radni gminni – 6, sołtysi – 9.

Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Piątnicy - Antoni Włodkowski

Wynik wyborów Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Piątnicy:

1. Prezes - Kozicki Krzysztof Ryszard
22. Członek Zarządu - Żmijewski Waldemar
23. Członek Zarządu - Kalski Bogumił
24. Członek Zarządu - Grala Paweł

Więcej zdjęć w galerii: http://gminapiatnica.pl/osp/627-zjazd-sprawozdawczo-wyborczy-zarzadu-oddzialu-gminnego-zwiazku-osp-rp-w-piatnicy-22-04-2016-r

Informację udostępnił: Antoni Włodkowski