W miesiącu październiku 2015 roku młodzież klas II Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy w ramach zajęć z doradztwa zawodowego oraz realizacji projektu edukacyjnego „Mój zawód – moja przyszłość” uczestniczyła w wyjeździe do Sądu Rejonowego w Łomży. Celem zajęć było przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich oraz zapoznanie z zawodami z zakresu prawa.

Fot.: Młodzież z klasy II E na sali rozpraw

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć salę rozpraw oraz niebieski pokój, inaczej przyjazny pokój przesłuchań – pomieszczenie przystosowane i przeznaczone do przesłuchań dzieci.
Ciekawym doświadczeniem była symulowana rozprawa, podczas której uczniowie, ubrani w togi, wcielili się w rolę sędziego, ławników, protokolanta, adwokata, prokuratora i oskarżonego, co pozwoliło młodzieży dokładnie poznać tajniki poszczególnych zawodów.

Fot.: Uczniowie z kl. II A Fot.: Uczniowie z kl. II C

Fot.: Uczniowie kl. II B Uczniowie z kl. II

Ponadto uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Sędziowie Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łomży uświadomili młodzieży, jakie konsekwencje ponosi osoba nieletnia podejrzana o dokonanie czynu karalnego lub przejawu demoralizacji.

Organizatorem wyjazdu była pani Ilona Anna Zabielska – doradca zawodowy, zaś opiekunami pani Izabela Nowicka, pani Ewa Sobczyńska, pani Ewa Kondrat i pani Barbara Zaniewska.

Opracowanie: mgr Ilona Anna Zabielska – doradca zawodowy