Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

 Kościół wzniesiony w latach 1869-1879, po zakończeniu II wojny światowej wielokrotnie remontowany. Budowla na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium, obok od strony południowej zakrystia i przylegająca do niej wieża-dzwonnica. Budynek murowany z cegły, otynkowany, na fundamencie z bloków kamiennych. Nad nawą dach dwuspadowy, nad dzwonnicą namiotowy; dachy kryte blachą miedzianą. Elewacja frontowa trójosiowa, boczna sześcioosiowa. Na osi głównej elewacji frontowej, wokół drzwi wejściowych portal arkadowy, na osiach bocznych okna we wnękach arkadowych. W kondygnacji wyższej koliste okno, troforium oraz boczne okulusy.

Drozkowo kościół



Ogrodzenie kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Mur wzniesiony w 1895 roku z cegieł i kamieni polnych wzmocnionych zaprawą cementową, z bramą w części zachodniej, na osi kościoła i furtkami bocznymi od południa i północy. Kraty w bramach ozdobne, kute z prętów żelaznych – w bramie głównej krata zabytkowa, z końca XIX wieku, w furtach kraty współczesne.

Drozdowo - ogrodzenie



Plebania kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Budynek wzniesiony w 1895 roku; wielokrotnie remontowany. W 1998 roku generalny remont i przebudowa, m.in. rekonstrukcja ganku w elewacji frontowej. Budowla murowana z cegły, otynkowana, na ceglanym fundamencie. Założenie na planie prostokąta, z gankiem w elewacji frontowej, werandą od strony południowej i dobudówką od południa. Dachy – nad korpusem głównym o dobudówką dwuspadowe, nad werandą i gankiem pulpitowe. Dachy dwuspadowe kryte dachówką ceramiczną, pulpitowe blachą ocynkowaną.

Drozdowo - plebania


 

Cmentarz parafialny, rzymskokatolicki, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Cmentarz grzebalny, parafialny założony został ok. 1809 roku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1851 roku. Założenie na planie trapezu, w późniejszym okresie powiększone. Wykorzystywana jest zachodnia część cmentarza. W części północno-zachodniej cmentarza znajduje się kaplica grobowa rodziny Lutosławskich, obok mogiła zbiorowa saperów z czasów II wojny światowej.

 Drozdowo - cmentarz

Drozdowo - cmentarz


 

Kaplica grobowa rodziny Lutosławskich, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Kaplica w stylu neoromańskim wzniesiona w 1870 roku przez Franciszka Lutosławskiego, wówczas właściciela Drozdowa. W 2001 roku przeprowadzono remont kapitalny obiektu. Budowla murowana, ceglana, otynkowana, tympanon i nadproże w portalu wykonane z piaskowca. Dach dwuspadowy kryty blachą ocynowaną.
Kaplica dwukondygnacyjna. Pierwsza kondygnacja (krypta grobowa), znajduje się pod usypanym nasypem, tworzącym wyniesienie, na którym stoi druga kondygnacja założenia, tj. kaplica. Wejście do krypty grobowej z wnętrza kaplicy, do kaplicy schodami ułożonymi na zboczu nasypu.


Drozdowo - kaplica rodziny Lutosławskich


 

Dom mieszkalny, obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

 

Budynek wzniesiony w 1930 roku. Budowla na planie trapezu, murowana, ceglana otynkowana, trój-kondygnacyjna.


Drozdowo - dom mieszkalny


 

Pałac (w zespole dworsko-parkowym), obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

 

Pałac zbudowany w 1895 roku w stylu neoklasycystycznym, przebudowany po 1945 roku; odrestaurowany w 1982 r.

Budynek murowany, ceglany, otynkowany, na ceglanym fundamencie, bogato zdobiony, z tarasem na osi głównej. Dach czterospadowy, obecnie pokryty blachą ocynkowaną.

 

Drozdowo pałac




Park dworski (w zespole dworsko-parkowym), obiekt wpisany do rejestru zabytków.

 

Park z dwoma stawami (obecnie w granicach założenia pozostał jeden), powstał w początkach XIX wieku. Zlokalizowany na południowy-wschód od dworu i pałacu. Założenie na planie prostokąta, niesymetryczne. Obecnie zachowanych jest ok. 60 % drzew w wieku powyżej 100 – 150 lat.

 

Drozkowo park dworski

 


 

Dwór (w zespole dworsko-parkowym), obiekt wpisany do rejestru zabytków.

 

Dwór w stylu wiejskiej rezydencji szlacheckiej wzniesiony został najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie budowla drewniana (z drzewa modrzewiowego), po odbudowie w latach 1978-1983 murowana, ceglana, otynkowana. Dach dwuspadowy, kryty gontem.

 

Drozdowo - dwór


 

Służbówka (w zespole dworsko-parkowym), obiekt wpisany do rejestru zabytków.

 

Budynek wzniesiony w końcu XIX lub w początkach XX wieku. Budowla murowana, ceglana, tynkowana, na ceglanym fundamencie. Dom na planie prostokąta, jednokondygnacyjny, z użytkowym poddaszem. Dach dwuspadowy, z wystawkami w elewacji frontowej i tylnej; obecnie przykryty blachą ocynkowaną.

 

Drozdowo - służbówka

 


 

Pozostałości fundamentów dworu (w zespole dworsko-parkowym), obiekt nie jest wpisany do rejstru zabytków.

 

Zachowane do dziś fragmenty fundamentów dworu wchodzącego w skład założenia dworsko-parkowego Drozdowo Górne. Na miejscu dawnego dworu znajduje się obecnie dom mieszkalny.

Drozdowo - pozostałości fundamentów dworu


 

Pozostałości domu dyrektora browaru (w zespole dworsko-parkowym), obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

 

Ruiny domu dyrektora browaru, wzniesionego pod koniec XIX lub w początku XX wieku.

Drozdowo - Pozostałości domu dyrektora browaru

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020