Logo Gmina Piątnica z lotu ptaka

26 lutego o godz. 12.00 na Forcie III w Piątnicy wystartowała trzecia edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dystans w każdym z miast Polski jest ten sam – 1963 m – jest to liczba przypominająca rok śmierci ostatniego z wyklętych, Józefa Franczaka „Lalka”. W biegu wzięło udział około 300 osób, każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę, medal lub opaskę.

miniatura galerii

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz staje się ciekawe dla osób w każdym wieku. Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w tej imprezie atrakcje towarzyszące biegowi, takie jak: pokaz grupy rekonstrukcyjnej czy mini strzelnica dla najmłodszych, sprawiły, że uczestnikami projektu stały się także osoby niebiegające.

Uczestnicy Biegu potwierdzają, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Organizatorem Biegu był Urząd Gminy Piątnica Wójt Gminy Piątnica- Krzysztof Ryszard Kozicki, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Obóz Narodowo-Radykalny, Jednostka Strzelecka 1012 "Strzelec", Grupa Ratownicza Nadzieja , Elkaesiacy.net

Organizator i koordynator akcji ogólnopolskiej: Fundacja Wolność i Demokracja

Wyniki:

Mężczyźni
1. Karol Kaczkowski – Łomża
2. Łukasz Sejnowski – II LO Łomża
3. Maciej Malinowski – Ekonomik Łomża

Kobiety
1. Ola Matejkowska – I LO Łomża/ LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
2. Dominika Kurpiewska – II LO Łomża
3. Milena Plona – LMS Łomża

Dzieci

Chłopcy
1. Mateusz Jurkiewicz PG Piątnica
2. Piotr Kur – PG Piątnica
3. Kacper Dąbrowski – SP Rakowo Czachy

Dziewczynki
1. Izabela Lubiejewska PG Piątnica
2. Agata Prostek – SP Piątnica
3. Karolina Sokołowska – PG Piątnica

Zapraszamy do galerii zdjęć: http://gminapiatnica.pl/galeria/tropem-wilczym-2017

Informację udostępniła: Milena Karwowska

Urząd Gminy Piątnica
ul. Stawiskowska 53
18-421 Piątnica Poduchowna
telefon: 86 216 24 76
fax: 86 218 24 56
Numer konta do opłat:
Hexa Bank Spółdzielczy
68 8762 0009 0000 1270 2000 0020