W dniu 22.12.2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy uczniowie klas I-III pod kierunkiem p. Anny Najdy i p. Krzysztofa Lipskiego zaprezentowali montaż słowno – muzyczny zatytułowany: „Gdy się Chrystus rodzi”.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się wspólnie, aby w podniosłym, uroczystym nastroju, ze wzruszeniem jeszcze raz przeżyć ten piękny, świąteczny czas w gronie miłych gości, nauczycieli i uczniów przy opłatku i kolędzie.

Swoją obecnością zaszczycili nas ks. kan. mgr Szczepan Dobecki, proboszcz Parafii Piątnica, wójt Gminy Piątnica - p. Krzysztof Ryszard Kozicki, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz emerytowani pracownicy szkoły.
Wysłuchaliśmy utworów znanych polskich poetów oraz pięknych kolęd i pastorałek. Od betlejemskiej nocy aż po dzień dzisiejszy Narodzenie Chrystusa głoszą kolędy. Zajmują one wyjątkowe miejsce w historii polskiej kultury – piękne, wzruszające, pełne dostojeństwa.

W świąteczną atmosferę wprowadziła scenografia: wigilijny stół nakryty białym obrusem, gwiazda betlejemska, żłóbek wypełniony siankiem, zwierzęta, pokryte śniegiem świerki. Nie zabrakło oczywiście Maryi i Józefa, aniołów, pasterzy i Trzech Króli z darami.

miniatura link do galerii

Więcej zdjęć w naszej galerii, fot. mgr Ilona Anna Zabielska

Dekoracje do przedstawienia przygotowały: p. Marzena Połomska i p. Ilona Anna Zabielska.
Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestniczącym w uroczystości. Po wysłuchaniu montażu wszyscy zebrani przełamali się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.

„Jest taki zwyczaj w mym kraju rodzinnym,
Gdy pierwsza gwiazda błyśnie na wieczornym niebie,
Ludzie wspólnego gniazda łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze uczucie, przekazują w tym chlebie”
C. K. Norwid

Nie zabrakło również świątecznych i noworocznych życzeń. Oliwia Włodkowska ucz. kl. III B w imieniu wszystkich uczniów złożyła życzenia na ręce Księdza Proboszcza, Księżom z naszej wspólnoty parafialnej, Panu Wójtowi, Szanownej Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim zebranym: „Niech w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę narodzi się w Państwa sercach Jezus, który przynosi miłość i pokój. Niech wleje w nie autentyczną radość płynącą z faktu, że Emmanuel jest z nami każdego dnia. Zaś gwiazda betlejemska wnosi w Państwa codzienność - świąteczny blask. Niech zwiastuje na nowo Dobrą Nowinę i umocni nadzieję na Nowy Rok Pański 2017”.

Następnie życzenia świąteczne skierowali do całej społeczności naszego gimnazjum: Ksiądz Proboszcz, pan Wójt oraz pan Dyrektor gimnazjum.
Umiejętności aktorskie uczniów biorących udział w jasełkach, stroje dające wierny obraz tamtych czasów, scenografia oraz wspaniały śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego wprowadziły wszystkich w ciepły, świąteczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W Jasełkach wzięło udział kilkudziesięciu uczniów naszego gimnazjum.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali brawa, które były uznaniem widzów za wykonane przedstawienie.

Opracowała: mgr Anna Najda
Zdjęcia: mgr Ilona Anna Zabielska