Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Kościół wzniesiono w latach 1914, 1927-1938; odbudowano po zniszczeniach II wojny światowej w latach 1945-1953; rozbudowano poprzez podniesienie wież w roku 1990.
Budowla w stylu neogotyckim, murowana z cegły, tynkowana na fundamencie z bloków kamiennych; na planie prostokąta, trójnawowy, z wydzielonym prezbiterium. W narożnikach fasady frontowej wieże. Dachy – nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium trójpołaciowy, nad wieżami namiotowe, kryte blachą ocynkowaną.

Kościół w Piątnicy

Kościół w Piątnicy z lotu ptaka (autorem zdjęcia jest Sz. i K. Gosk)

Plebania kościoła parafialnego p.w. Przemienienia
Pańskiego, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Plebania wzniesiona w 1880 roku, w stylu późnoklasycystycznym, odbudowana po zniszczeniach w latach 1946-1957; odremontowana na początku XXI wieku.
Budowla murowana z cegły, tynkowana, na ceglanym fundamencie, jednokondygnacyjna z użytkowym poddaszem. Rzut na planie prostokąta, z gankiem w elewacji frontowej. Dach dwuspadowy z trójkątnie zwieńczonymi wstawkami z każdej strony.

Piątnica plabania

Cmentarz parafialny, rzymskokatolicki, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Cmentarz założony w początku XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku 1838 r. i znajduje się w północno-zachodniej części cmentarza. Założenie na planie wielokąta z rzędowym układem grobów na linii wschód-zachód. Kwatery oddzielone wąskimi alejkami prostopadłymi do alei prowadzącej od bramy. Wzdłuż muru od strony wschodniej i północnej nasadzenia lipowe.

Piątnica - cmentarz parafialny

Przedmoście Piątnica Twierdzy Łomża, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Zespół fortów ziemno-betonowych powstałych w latach 1887-1889; 1901-1919 i 1939 r. Umocnienia zlokalizowane na prawym brzegu Narwi, na wzgórzach okalających Piątnicę, w promieniu 1100-1300 m od miejscowości. Przedmoście składa się z trzech fortów oraz wałów międzyfortecznych. Wszystkie forty należą do typu fortów jednowałowych z suchą fosą. Fort I i II ma kształt pięcioboku, III – czworoboku. Umocnienia w różnym stanie zachowania. Obecnie teren Przedmościa jest oznakowany i przystosowany do zwiedzania.

Piątnica - forty

Piątnica - forty (autorem zdjęcia jest Sz. i K. Gosk)

Informacja pochodzi z Gminnej Ewidencji Zabytków